Zapomenuté heslo?
Zapomněl jste své přihlašovací jméno?
Nemáte dosud účet? Registrace

Přidejte si nás

Nůž Kalista II od firmy Blackhawk

Značka výrobce nože: Blackhawk
Název nože: Kalista II
Ocel nože: AUS-8A
Celková délka nože: 185 mm
Hmotnost nože: 102 g
Materiál rukojeti nože: G-10
Pouzdro nože: plast+TCCS komplet
Délka čepele nože: 84 mm
Cena nože: 3 850 kč

Nůž Kalista II od firmy Blackhawk

Firmu Blackhawk založil v roce 1993 pan Mike Noel, bývalý příslušník US Navy Seals. Stal se tak prezidentem trochu vyjmečné společnosti, sídlící ve Virgínii, jejímž cílem byl především vývoj nové výstroje, výzbroje a příslušenství, určené pro ochranu života tam, kde o něj už „skutečně půjde“. Mike  zaměstnal ve své firmě několik bývalých kamarádů z elitních složek a řadu dalších vyhlášených specialistů z oboru. Základním heslem této firmy se stalo: „Od speciálů pro speciály“. Z počátku byla nabídka Blackhawku zaměřená převážně na taktické vesty, pouzdra na zbraně a vstupní destrukční prostředky. Později se sortiment rozrostl o nože, batohy, svítilny, rukavice, chrániče, boty, atp. Výrobky firmy Blackhawk používají v současné době nejen různé policejní zásahové jednotky a armádní síly, ale i mnoho civilistů.

Blackhawk a jeho nože

Na začátku působení Černého jestřába nabízela tato firma pouze nože od renomované společnosti M.O.D. - Master Of Defense. Byly to převážně modely CQD Mark V, The Nightwing, CQD Mark I, Ayoob Razorback, Caracara, CQD Mark II a Keating Hornet. Časem se ještě přidaly modely Beshara, Scorpion neck knife, Point man, MPAK, ATFK a Harkins triton. V průběhu let si vedení Blackhawku uvědomilo, že o takovéto speciální nože je velký zájem a proto uvedla na trh sérii nožů přímo pod označením Blackhawk Blade. Ještě před tím, ale oslovila několik odborníků na chladné zbraně a boj s nožem, aby navrhli některé modely zavíracích i pevných nožů. Mezi těmito experty byly například Michael Janich, Kelly McCann, James Keating či Brent Beshara. Modely jako  Hornet II, Crucible FX2, Punch dagger, XSF Micro, Tatang a Kalista byly navrženy právě těmito odborníky. Nože od Blackhawku jsou vyrobeny  buď z oceli AUS-8A, 440C nebo 1085C. Rukojeti jsou vyrobeny z G-10 apouzdra pro pevné nože z nylonu či z plastu.

Kalista II a Michael Janich

Designérem modelu Kalista II je Michael Janich. Michael se věnuje studiu sebeobrany a různým bojovým umění více než 30 let. Mimo jiné je jedním z mála současných instruktorů, kterého ještě v boji zblízka školil například i pan Rex Applegate. Trénoval různá bojová umění (tae kwon do, wing chun kung fu, thajský box, …), ale nejvíce se zaměřil na filipínské systémy eskrima a arnis de mano nebo též na indonéský silat. Michael Janich sloužil devět let v americké armádě a z toho tři roky v Národní bezpečnostní agentuře. Později působil i v DIA (Defense Intelligence  Agency). V současné době  je pan Janich velice uznávaný odborník na chladné zbraně, pracující pro firmu Blackhawk na plný úvazek. Zde funguje nejen jako návrhář nožů ale i jako branchmanager. Výcvikový program, který dnes Michael Janich vyučuje se jmenuje Martial Blade Concepts –MBC a je základně rozdělen na čtyři úrovně, které zahrnují snad všechny aspekty použití nože v boji a obranu proti noži. Michael také napsal řadu knih a natočil i množství výukových DVD.

Nůž Kalista II je vyroben z oceli AUS-8A a jeho celková délka je 185 mm. Jedná se o relativně malý integrální nůž jehož hmotnost je 102 g. Střenky na rukojeti jsou vyrobeny z materiálu G-10 a délka čepele je 84 mm. Střenky jsou k rukojeti přimontovány vždy dvěma šrouby s imbusovou hlavou. Při výběru názvu se nechal její designér Michael Janich inspirovat tradičním Filipínským bojovým uměním kali - proto kalista. Černá povrchová úprava čepele je prováděna pomocí tzv. PVD povlaku. Tento zajímavý nůž velmi dobře doplňuje plastové samosvorné pouzdro i v kompletu s TCCS systémem. Firma Blackhawk tento stavebnicový systém nošení zbraně vyrábí již několik let, ale teprve nedávno ho začala využívat i pro nošení nožů. Kalista II se vyrábí  buď pouze s hladkým ostřím nebo s kombinovaným ostřím. Firma dodává k noži (formou letáčku) také podrobný návod a tipy k nošení nože.

 
Test nože:

Samozřejmě jsem se,  tak jako u většiny mnou testovaných nožů, nejdříve zaměřil na nošení testovaného nože a na základní manipulaci s ním. Nůž Kalista II velmi dobře sedí v ruce a to jak v základním, tak i v reversním držení. Zdrsnění na čepeli i na rukojeti napomáhá k jistějšímu úchopu. Variace nošení tohoto nože jsou velké a to nejen díky svému plochému tvaru a váze, ale například i  nadstandardní výbavě k nošení. Kalista se dá tedy nosit například zavěšená na krku, v pouzdře na opasku a to několika způsoby, přimontovaná na taktické vestě, ve vysoké botě, atp. Mě osobně nejvíce vyhovovalo nošení v pouzdře na opasku a to jak na mé silné straně (vpravo) tak i na slabé straně těla na tzv. křížové tasení.

Vyzkoušel jsem také kvalitu hladkého ostří a to na různorodých materiálech. Porcoval jsem některé potraviny, řezal gumovou hadici i různě silná lana. Zahrocoval jsem několik větví od listnatých i jehličnatých stromů a vyzkoušel jsem i řezat tvrdý plast. Nůž vždy fungoval výborně. 

Na samotný hrot jsem se zaměřil trochu více. Nejdříve jsem zkusil silově probodnout naskládanou kůži z koženého opasku. Naprosto bez problémů jsem probodnul tři kožené kousky naskládané na sobě, o celkové síle asi 30 mm. Jako další mini-testík jsem si zvolil opakovaně probodnout z boku standardní pneumatiku. I zde jsem s Kalistou uspěl. Neodpustil jsem si provést samozřejmě i test hrotu. Provedl jsem deset bodů s následným lámáním do různých směrů a to do smrkového prkna. Hrot nebyl zlomen ani ohnut.

Bojové techniky - různé kombinace bodů a řezů, jsem vyzkoušel nejen do vzduchu (na imaginárního nepřítele), ale i na dřevěné tréninkové desce a speciální 3D figuríně. Nůž se ovládal výborně a hlavně rychlé přímé body byly naprosto přesné a také dostatečně razantní. Rychlé tasení z pouzdra naprosto splnilo mé očekávání. Nůž jsem většinou chytil vyhovujícím způsobem a to jak v palcovém, tak i v reverzním držení.

Testovaný nůž jsem vyzkoušel také i v několika speciálních rukavicích. Byly to převážně proti úderové, kevlarové a nomexové rukavice. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž se v rukavicích ovládal stejně jako bez nich. Vyzkoušel jsem i manipulaci s nožem v mokrých nebo naolejovaných rukou. I zde se nůž ovládal velmi dobře.

Více na stránkách www.znackove-noze.cz 

Váš košík

Výrobci